سفیران ملل
خانه / اقامت آلمان / اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی چیست؟ مراحل پناهندگی در آلمان چگونه است؟ شرایط زندگی پناهندگان در آلمان به چه شکلی می‌باشد؟ انواع درخواست پناهندگی در آلمان به چه طریقی است؟ با ما با ادامه مقاله همراه باشید.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

شرایط پناهندگان در آلمان

در تعریف پناهنده می‌توان به کسانی گفت که در کشور خود به دلایل نژادی، سیاسی، عقاید، مذهب و ملیت و عضو گروه اجتماعی خاص مورد اذیت و آزار قرارگرفته‌اند.
انواع روش‌های مهاجرت به آلمان و جود دارد و یکی از پرخطرترین و اشتباه‌ترین راه‌ها اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی است.
لازم به ذکر است در آلمان پناهندگان در شرایط سخت باهم و دریک کمپ زندگی می‌کنند و اعتماد و اطمینان در بین این گروه‌ها که با ملیت‌ها و قومیت‌های متفاوت هستند اصلاً وجود ندارد.
پناهندگان باید در این شرایط سخت زندگی کنند تا با پناهندگی آن‌ها از طرف دولت آلمان موافقت شود.
به‌عبارت‌دیگر پناهندگان در این دوره از زندگی خود سخت‌ترین شرایط حقوقی و روحی را متحمل می‌شوند.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

امکانات و محل زندگی پناهندگان در آلمان

پناهندگان در آلمان در کمپ‌های پناه‌جویی در شرایط نامناسب بهداشتی و با کمترین امکانات زندگی نامساعدی را تجربه می‌کنند تا با درخواست آن‌ها برای پناهندگی موافقت شود.
پناهندگان به دلیل مشخص نبودن وضعیت حقوقی آن‌ها دارای هیچ حق‌وحقوقی نیستند و نمی‌توانند در آلمان مشغول به کار شوند.
در آلمان سه نوع محل اقامت برای پناه‌جویان در نظر گرفته‌شده است که شامل مکان‌های زیر می‌باشند:

  1.  مراکز پذیرش اولیه
  2.  مراکز اقامت جمعی
  3.  محل اقامت غیرمتمرکز

پناه‌جویان در شش ماه اولیه باید در مراکز پذیرش اولیه زندگی کنند که برخی از این مراکز یا نزدیک شهرهای بزرگ آلمان هستند یا در شهرستان‌های کوچک واقع‌اند یا در نقاط دور شهرستان‌ها می‌باشند.
بعد از گذشت شش ماه در مرکز پذیرش اولیه به مراکز اقامت جمعی که در همان مرکز پذیرش قرار گرفته است انتقال داده می‌شوند که بیشتر پناه جویان در مراکز اقامت جمعی مستقر هستند.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

انواع درخواست پناهندگی در آلمان

سه نوع پناهندگی در آلمان وجود دارد که به شرح زیر هستند:
پناهندگی سیاسی: در این نوع پناهندگی فرد باید ثابت کند در کشور خود مورد آزار جسمی و روحی قرار گرفته است که بررسی این نوع پناهندگی ۶ ماه به طول می‌انجامد و در صورت تأیید آن پناهنده از حقوق شهروندان آلمانی برخوردار می‌شود.
پناهندگی مذهبی: کسانی که در آلمان درخواست پناهندگی مذهبی می‌دهند باید ثابت کنند در کشورشان مذهب خود را تغییر دادند و اگر به کشور خود برگردند مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند به همین جهت درخواست پناهندگی داده‌اند این افراد نمی‌توانند به کشورشان برگردند چون حرفشان نقض خواهد شد.
پناهندگی اجتماعی: پناهنده اجتماعی در آلمان باید ثابت کند که کشورشان شرایط اقتصادی و امنیتی خوبی ندارد که در مورد ایران صدق نمی‌کند و دولت آلمان شرط پناهندگی اجتماعی را برای ایرانیان به دلیل اوضاع اقتصادی و امنیتی خوب ایران رد می‌کند.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

پناهندگان زمانی که وارد کشور آلمان می‌شوند در اداره مرزی یا پلیس درخواست پناهندگی خود را مطرح می‌کنند.
این افراد توسط پلیس به کمپ‌های پناهندگی منتقل می‌شوند که در آنجا از آن‌ها اثرانگشت و عکس گرفته می‌شود تا مشخص گردد که در کشور دیگر تقاضای پناهندگی نکرده‌اند.
کارکنان اداره مهاجرت آلمان از پناهندگان درباره علت ترک کشورشان سؤالاتی می‌پرسد و تا پرونده پناهنده بررسی شود که با پناهندگی‌اش موافقت شود یا نه.
کشور آلمان پناهندگان زیادی را از راه یونان و ایتالیا جذب کرده و در ۱۶ ایالت آن‌ها را ساکن می‌کند.
بعد از موافقت با پناهندگی متقاضی به او یک مجوز اقامت موقت در آلمان داده می‌شود که طبق آن از حقوق شهروندان آلمانی برخوردار می‌شود.
چنانچه درخواست پناهندگی متقاضی رد شود باید فوراً کشور آلمان را ترک کند. اگر در زمینه پناهندگی در کشور آلمان سؤالی دارید با ما ارتباط بگیرید.

جهت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید:
سفیران ملل
راه های ارتباطی:
دفتر تهران: 289 284-021
فکس: 5020 2842-021
آدرس کانال: safiranmelal@
پست الکترونیکی: info@safiranmelal.com

مطلب پیشنهادی

اقامت تحصیلی در آلمان

هزینه اقامت تحصیلی در آلمان

اگر علاقه مند به تحصیل در کشور آلمان و به دنبال لیست هزینه اقامت تحصیلی …